Gdyby wszystkie marzenia się spełniały, świat byłby szary ...

Temat: Ogólny zbiór zdjęć Magus'a
przykładem groteski jest np ferdydurke
Źródło: chkfa.fora.pl/a/a,533.htmlTemat: Ferdydurke - Opracowanie
Ferdydurke” jako przykład powieści groteskowej, awangardowej


Ferdydurke jako przykład powieści groteskowej
1. Posługiwanie się parodią
2. Konwencja snu
3. Absurd, alogiczność
4. Karykatura
5. Groteskowe spięcia (np. Walka na miny)
6. Nietypowe zestawienie słów w aforyzmach (np. „nic tak nie ośmiela gminu, jak choroba umysłowa państwa”) Gombrowicz zestawia tu słowo „gmin”- używane przez szlachtę, ze słowem „państwo”- używane przez chłopstwo
7. Groteskowe symbole: pupa, gęba, łydka
8. Konstrukcja wobec dekonstrukcja świata (tworzenie form oraz ich rozpad)
9. Bogactwo językowe, skróty myślowe, nietypowe związki frazeologiczne


Ferdydurke” jako przykład międzywojennej powieści awangardowej
„Artystyczny efekt „Ferdydurke” polega na stopieniu poetyki realistycznej z romantyczno-symboliczną. Z tej pierwszej pochodzi automatyzm zdarzeń i odruchów, immanentna logika łańcucha faktów, niepodległa wobec roszczeń działających osób, rodem z drugiej jest arbitralność zestawień (słów, zdarzeń, zajść), poprzez którą manifestuje się buntowniczy indywidualizm narratora ”.

Cechy powieści awangardowej:
1. Autotematyzm (rozważanie o twórczości w przedmowie do Filiberta i Filidora)
2. Nieprzezroczysta narracja (celowo sztuczny język)
3. Posługiwanie się groteską jako zasadą komunikacyjną świata przedstawionego i sposobem interpretacji świata zewnętrznego.
4. Odrzucenie realizmu.
5. Konstruowanie oryginalnego języka.
6. Intertekstualność.
7. Parodie literackich stylów wobec konwencji.
8. Synkretyzm rodzajowy (przenikanie różnych rodzajów literackich, np. recytowanie wierszyków na lekcji języka polskiego)
9. Koncepcja pisania jako gry.
10. Walka z mitami (szkoła, tradycja, nowoczesność).
Źródło: lmw.fora.pl/a/a,160.html


Temat: Obrazy bitew w literaturze Praca z polskiego..
Ogólna charakterystyka, wyglądu bitwy w literaturze.
Czym, że może być bitwa ? Każdy, z pewnością słysząc to słowo, wyobraża sobie, stszęk mieczy, świst pocisków i ogólnie starcie zbrojne. Naturlanie jest to jak najbardziej poprawne wyobrażenie, i cięzko się z nim nie zgodzić, wszakże jest ono najczęściej, najbardziej wyeksponowane ze wszystkich. Oczywiście, jest to obraz bardzo poważny w którym nie ma miejsca, na zabawe, śmiech, groteske. Ale i takie obrazy się zdażają. Nie dokońca poważne mające na celu, przedstawienie, zajścią w formie żartu, wykpienia czegoś, jak to ma np. miejce w Ferdydurke.
Jednak, jak może być przedstawiona walka ? Można, na nią spojrzeć z realistycznego punktu widzenia, jak i troche bardziej fantastycznego.
W Literaturze, zazwyczaj stosuje się to drugie, podejście. Tutaj zazwyczaj schodzi na dalszy plan realizm, zawsze znajdą się pojedyńczy bohaterowie rostrzygający losy takiego starcia, czy to poprostu sami rzacając się w wir walki, czy też swoją obcenością podnoszać morale walczących.
2 Władca Pierścieni, powiązania z mitologią nordycką i grecką.
Obrazy bitew jakie są przedstawione w dziele Tolkiena, są częścią większej całości, wojny jaka ma miejsce w 3 Erze, wojny mające na celu ostateczne pokonanie Suarona, źródła zła w Śródziemiu, zwanego inaczej Midgard albo Middleearth. Nie są to zwykłe, starcia, jakie miały miejsce w średniowieczu, oświeceniu lub współczesnosci. Najbliżej im do starych eposów z mitologii nordyckiej lub greckiej. Nawiązanie do tej ostateniej ma charakter symboliczny, ponieważ Tolkien pisząc swoje dzieło wzorował się tylko na historii i podaniach ludów zamieszkujących północne rejony Europy, zwane przez współczeznych im Rzymian lub greków barbarzyńcami.
Jednym z przykładów takie symbolicznego nawiąznia do podań antycznych Greków, są ogromne starcia zbrojne, w których udział biora tysiące ludzi, jak i oblężanie potężnych miast, które w ostateczności miało tylko jeden cel, kompletne zniszczenie i zamordowanie wszystkich którzy byli wewnątrz. Jednoznacznie kojarzy się to z Illiadą Homera. Jednak jest to jedyne powiązanie, (jesli tylko jedno powiazanie to czemu kojaza sie jednoznacznie z tolkienem)ponieważ zasadnicze różnice lezą tutaj pubudki z jakich przystąpiono do takich działań. W Illiadzie było to porwanie przez Trojan Heleny.

itd itp

po co streszczasz co sie dzieje w ksiazce ,po co piszesz o kopalni skoro nic nie mowisz zeby tam byl obraz jakiejs bitwy

za duzo opisujesz o wladcy pierscieni
nauczyciel od razu pomysli ze nadrabiasz tym braki w innych lekturach

jezyk troche taki nie do wypracowan
piszesz wypracowanie na polski a nie spamujesz na forum chyba nie
Ten post był edytowany przez lucissferre dnia: 08 Styczeń 2007 - 23:16
Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=222638
Szablon by Sliffka (© Gdyby wszystkie marzenia się spełniały, świat byłby szary ...)